top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıERDAL BALCI

"Sporun Holistik Etkisi: Ortaokul Çocuklarının Gelişimine Katkı ve Ebeveyn Bağlarını Güçlendirme"


Sporda yer alma, ortaokul çağındaki çocuklar ve ebeveynleri için hem fiziksel hem de zihinsel sağlıklarını geliştirmede büyük öneme sahiptir. Düzenli fiziksel aktivite, gençlerde sağlıklı büyümeyi teşvik eder, motor becerileri geliştirir ve kardiyovasküler sağlığı artırır. Ayrıca, sporlar takım çalışmasını, disiplini ve zaman yönetimini teşvik eder; bu da akademik başarı ve sonraki yaşam için temel becerileri oluşturur.


Ebeveynler için, çocuklarını spor yapmaya teşvik etmek genel gelişimleri için bir yatırımdır. Dayanıklılık, direnç ve hedef belirleme gibi temel değerleri aşılar. Ayrıca, sporlara katılım, ebeveynlerin çocuklarıyla bağ kurmalarına olanak tanır, destekleyici ve iletişimsel bir ilişkiyi güçlendirir.


Özellikle, karate benzersiz faydalar sunar. Sadece fiziksel sağlığı geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda öz disiplin ve konsantrasyonu da yükseltir. Karate, özgüveni(düşmek ve kalkmak, yenmek ve yenilmek, yılmazlık ve çalışkanlık) ve kendine saygıyı teşvik eder. Karate pratiği, kişisel hedefleri belirleme ve ulaşma sürecini içerir, bu da özveri ve çalışma önemini pekiştirir.

Ebeveynler, sporun, karate dahil, çocuklarının sadece fiziksel sağlıklarına değil, aynı zamanda karakterlerine ve duygusal iyilik hallerine de katkıda bulunduğunu anlamalıdır. Aileler, sporları benimseyerek kalıcı anılar oluşturabilir, değerli hayat derslerini aşılayabilir ve ortaokul çağındaki çocukların holistik bir kişisel gelişimine destek olabilirler.


Bodrum İngiliz Kültür Koleji Ortaokulu olarak tüm öğrencilerimizi spor yapmaya teşvik ediyoruz. Son başarımıza imza atan ve Karate Federasyonu Muğla İl Temsilciliği tarafından düzenlenen "OKUL SPORLARI İL BİRİNCİLİĞİ MÜSABAKALARI"nda Muğla 1.si olarak bizleri gururlandıran 6.sınıf öğrencimiz Alper Güleç'i kutluyor ve sevgili ailesine spora verdiği önem için şükranlarımızı sunuyoruz.🏆👏

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page